środa, 24 lipca, 2024
Aktualności

„Lider Ekonomii 2”

Dwa zespoły z I LO w Parczewie wśród finalistów konkursu „Lider Ekonomii 2” organizowanego przez KUL i NBP

Projekt „Lider Ekonomii 2” realizowany przez Uniwersyteckie Centrum Rozwijania Kompetencji  KUL i Lubelski Oddział NBP w ramach programu edukacji ekonomicznej składał się z wykładów, konkursu, warsztatów oraz uroczystej gali. Celem projektu było zwiększenie świadomości ekonomicznej oraz rozbudzanie zainteresowania ekonomią wśród uczniów.

Wykłady odbywały się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i były prowadzone przez wykwalifikowanych i doświadczonych Pracowników NBP. Tematyka wykładów:

  1. Od muszelek  kauri do numerycznego zapisu na koncie – czyli historia pieniądza na świecie i w Polsce.
  2. Historia bankowości centralnej oraz obecne funkcje i zadania Narodowego Banku Polskiego.
  3. Gotówka czy karta? Bezpieczeństwo obrotu gotówkowego i bezgotówkowego.
  4. Instytucje rynku finansowego.
  5. Bank czy skarpeta?  Czy warto, a jeśli tak to jak,  inwestować i oszczędzać na przyszłość?

W dwóch pierwszych wykładach, które odbyły się 24 stycznia i 13 lutego br. uczestniczyli uczniowie klasy I A naszego liceum. Przygotowując się do finału konkursu uczniowie mogli zapoznać  się ze wszystkimi wykładami za pomocą kanału KUL JP II na youtubie.

W ramach konkursu uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczyciela podstaw przedsiębiorczości napisali następujące prace:

  1. Od muszelek kauri do numerycznego zapisu na koncie, czyli historia pieniądzaNina Bójko, Weronika Chomicz, Bartosz Kieler, Julia Łukasik, Julia Robak (klasa I A),
  2. Funkcje i zadania banku centralnego na przykładzie Narodowego Banku Polskiego – Iga Piątek, Julia Szczerbińska, Karolina Szczygielska, Karolina Tarkowska, Nina Trojniak (klasa I A),
  3. Bezpieczne inwestowanie i oszczędzanie – Patrycja Bobruk, Damian Kozak,  Michał Piątek, Katarzyna Szwaj, Paweł Świć (klasa II E).

Komisja konkursowa po zapoznaniu się ze wszystkimi nadesłanymi pracami do finału konkursu zakwalifikowała dwa zespoły z naszej szkoły. Finał odbył się 25 kwietnia 2018r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zgodnie z regulaminem o tytuł LIDERA EKONOMII rywalizowało pięć zespołów. Uczestnicy konkursu  rozwiązywali test składający się z 20 pytań, następnie liderzy poszczególnych zespołów w ciągu  10-minutowej wypowiedzi mieli wymienić funkcje banku centralnego i szczegółowo omówić jedną z nich. Zespół uczniów z klasy II E w składzie: Patrycja Bobruk, Damian Kozak, Michał Piątek, Katarzyna Szwaj i Paweł Świć zajął III miejsce uzyskując tym samym tytuł laureata konkursu „Lider Ekonomii 2”, natomiast zespół z klasy I A: Nina Bójko, Weronika Chomicz, Bartosz Kieler, Julia Łukasik i Julia Robak zajął IV miejsce i zdobył wyróżnienie. Kolejnym punktem  programu były warsztaty nt. „Formy opodatkowania działalności gospodarczej” prowadzone przez dr Annę Spoz. Po uroczystym obiedzie odbyła się Gala wieńcząca projekt „LIDER EKONOMII 2”, podczas której, prof. dr hab. Marian Żukowski wygłosił wykład końcowy „Znaczenie pieniądza w życiu człowieka”,  wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe laureatom konkursu i wyróżnionym zespołom oraz podziękowania ich opiekunom. Kierownikiem projektu była mgr Anna Krawczyk-Sawicka. Lubelski Oddział NBP reprezentowały panie Ilona Fabrowska-Skibińska (dyrektor) i Ewa Waszkiewicz, Uniwersyteckie Centrum Studiów Podyplomowych i Doskonalenia Zawodowego KULpani Edyta Koziej.

Skip to content