sobota, 27 kwietnia, 2024

Dziennik elektroniczny Librus

Blog: http://bibliotekaloparczew.blogspot.com/

Biblioteka oferuje czytelnikom:

• lektury i ich opracowania, klasykę, bestselery literatury polskiej i światowej, książki popularnonaukowe, książki poszerzające wiedzę podręcznikową i in. (ok. 10 tys.);

• filmy DVD: historyczne, na lekcje wychowawcze, popularnonaukowe, audiobooki, płyty muzyczne CD;

• możliwość skorzystania z komputerów z dostępem do Internetu oraz z telewizora;

• zestawy gier planszowych Scrabble, Literaci Lubelszczyzny;

• w strefie relaksu znajduje się się półka bookcrossingowa, dzięki której można wymieniać się książkami z innymi czytelnikami.

Działania dodatkowe realizowane przez bibliotekę:

• organizowanie imprez cyklicznych, takich jak: Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek oraz akcji promujących literaturę;

• prowadzenie Klubu Książki dla młodych ludzi, którzy lubią czytać  i dyskutować o książkach;

• opieka nad kronikami szkolnymi i uczniami je prowadzącymi;

• organizowanie wieczorów poetyckich;

• konkursy literackie, poetyckie, recytatorskie;

• wystawy.

Przydatne linki:

Biblioteka Pedagogiczna w Parczewie (katalog on line)

Powiatowa Biblioteka Publiczna-Centrum Kultury w Parczewie

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Parczewie

Biblioteki cyfrowe:

Wolne Lektury w zbiorach biblioteki znajduje się wiele lektur szkolnych odpowiednio opracowanych – opatrzonych przypisami, motywami i udostępnianych w różnych formatach.

Wolne Lektury – audiobooki

Wolne Lektury – biblioteczka filozoficzna

Lektury

Chmura Czytania – kanon kulturalnego człowieka

Polona – Cyfrowa Biblioteka Narodowa udostępnia zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej i instytucji z nią współpracujących.

Europeana – Biblioteka Europejska zapewnia cyfrowy dostęp do materiałów z zakresu dziedzictwa kulturowego Europy – dzieł sztuki, książek, muzyki, filmów i in.

Federacja Bibliotek Cyfrowych jej podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji online o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury.

Narodowe Archiwum Cyfrowe serwis umożliwia korzystanie z materiałów archiwalnych przechowywanych w archiwach z różnych części Polski.

Lista bibliotek cyfrowych w Polsce

Lista bibliotek cyfrowych na świecie

Filmy, sztuki teatralne, muzyka, czasopisma online:

Ninateka oferuje m. in. adaptacje lektur szkolnych: filmy, spektakle teatralne, słuchowiska.

Spektakle Teatru Telewizji

Teatr Wielki Opera Narodowa

Legalna Kultura największy serwis tworzący bazę legalnych źródeł cyfrowych: filmów, muzyki, książek, bibliotek, muzeów, archiwów, fotografii.

Didaskalia gazeta teatralna

Nowy napis: epika, liryka, dramat kwartalnik kulturalny

Dlaczego warto czytać?

Zalety czytania książek wg Szwedzkiej Akademii Literatury:

• Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.

• Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.

• Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.

• Książka dostarcza nam wiedzy o świecie i o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.

• Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.

• Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

• Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.

• Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.

• Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.

• Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.

• Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.

• Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.

• Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.

• Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.