wtorek, 25 czerwca, 2024
Aktualności

Narodowe Czytanie 2020

Akcja Narodowego Czytania inicjowana przez Parę Prezydencką od 9 lat, w której czytane są wielkie utwory polskiej literatury, odbyła się także w naszej szkole. W pięknych okolicznościach przyrody, na trawie pod lipami, czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego – wybitne i słynne dzieło polskiego romantyzmu.

Jest ono oryginalne za sprawą żywej dramatycznej akcji, jak i wyrazistych bohaterów oraz polskiej słowiańskiej scenerii. Kojarzy się też ze znanym w naszej literaturze motywem współzawodnictwa sióstr w zbieraniu malin. Osadzona na tle baśniowych dziejów Polski opowieść o dwóch siostrach – żądnej władzy Balladynie i skromnej Alinie wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Przenosząc się nad jezioro Gopło, w legendarne czasy początków Polski, wysłuchaliśmy fragmentów utworu w pięknej interpretacji uczniów klas drugich i klasy III a oraz nauczycieli, a występom towarzyszyła nastrojowa muzyka w wykonaniu Ani Czarnackiej z klasy II b .

W przygotowanie akcji zaangażowały się panie: Aneta Bryda, Monika Szwed, Wira Martyniuk i Bożena Prokopiuk. Uczniowie klasy II d nagrali filmik promujący wydarzenie, a w tworzenie dekoracji włączyły się Beata Tyszkiewicz z kl. II b i Klaudia Gierlińska z kl. I b.

Skip to content