niedziela, 21 lipca, 2024
Aktualności

Wycieczka do Warszawy na wystawę Body Worlds i do Centrum Nauki Kopernik.

Klasy o profilu biologiczno – chemicznym (Id, IId, IIId, IVd) dnia 03 marca 2023 r. uczestniczyły w niezwykłej wycieczce do Warszawy, której celem była wystawa „Body Worlds” oraz Centrum Nauki Kopernik wraz z Planetarium i seansem „Narodziny Ziemi”.

Ekspozycja wynalazcy plastynacji dr. Gunthera von Hagens nazwana została BODY WORLDS – VITAL. Wystawa autorstwa słynnego anatoma zdecydowanie wyróżnia się w historii stając się najliczniej odwiedzaną wystawą wszech czasów z łączną liczbą ponad 50 mln widzów! Zachwyca już od ćwierć wieku wzbudzając ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia. Jak można było się zorientować, słuchając komentarzy, tych emocji nie brakowało również naszym uczniom.

Założeniem twórców tej niezwykłej wystawy jest inspiracja do życia z zachowaniem witalności oraz pełni sił i zdrowia. W związku z tym, przez niemal dwie godziny, mogliśmy odkrywać ludzką anatomię i fizjologię. Na wystawie znajduje się ponad 150 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał, które przedstawiają potencjał ludzkiego ciała w ruchu, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji. Dzięki wspaniałym przewodnikom, zobaczyliśmy, jak dokładnie działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe i poznaliśmy sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób. Wystawa na każdym kroku inspiruje do dbania o siebie i swoją kondycję. W tym celu przedstawiono obok siebie narządy zdrowe oraz chore, dzięki czemu zobaczyliśmy, jak styl życia wpływa na organizm, np. jak drastycznie palenie wpływa na płuca, a cukier, złe tłuszcze czy sól przyspieszają procesy starzenia znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób.

Co takiego jest w wystawie BODY WORLDS – VITAL, co urzeka tak wielu ludzi? Odpowiedź znajdujemy w wypowiedzi kurator wystawy dr Angeliny Whalley, która stwierdziła, iż kluczem do sukcesu jest to, że wystawa głęboko zmienia nasze spojrzenie na nas samych: „Zwiedzający patrząc na inne ludzkie ciało odkrywają własne w zupełnie nowy sposób. Ekspozycja przedstawia ciało nie tylko jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia. Cokolwiek robimy lub czego nie robimy, to co jemy, jak i czy ćwiczymy – wszystko ma na nas fizyczny wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny”.

Z Pałacu Kultury i Nauki (tam właśnie była owa wystawa) przejechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Obok stałych wystaw i eksperymentów, najważniejszą atrakcją okazał się… MIKOŁAJ KOPERNIK. Wysoki na 190 cm i ważący 100 kg zaawansowany robot humanoidalny. Dzięki sztucznej inteligencji potrafi porozmawiać o wszystkim i radzi sobie z najtrudniejszymi pytaniami, nierzadko wznosząc się na wyżyny dyplomacji i kurtuazji.

Równie interesująco prezentowała się wystawa „Przyszłość jest dziś”, której prawdziwą „gwiazdą” był Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion (z ang. luksus w ruchu), który przybliża wizję samochodu przyszłości jako autonomicznego azylu na kołach – lokalnie bezemisyjnego, w pełni bezpiecznego i komfortowego miejsca relaksu, pracy lub spotkań. Ciekawostką jest, że pasażerowie mogą intuicyjnie sterować funkcjami pojazdu za pomocą gestów, ruchów gałek ocznych lub poprzez polecenia dotykowe, a korzystając z zasobów sztucznej inteligencji, F 015 uczy się zwyczajów swoich użytkowników.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było Planetarium. Po krótkiej i niezwykle interesującej prezentacji nieba, zobaczyliśmy prawdziwie zaskakujący film pod tytułem: „Narodziny Ziemi”. To dzięki niemu przenieśliśmy się miliardy lat wstecz – do czasów, gdy życie dopiero rodziło się w kraterach wypełnionych zupą organiczną. Spojrzeliśmy na początki naszej planety oraz na początki życia, które odmieniło jej znaczenie we Wszechświecie.

Lepszego zakończenia nie mogliśmy sobie wymarzyć… Wracając do Parczewa, snuliśmy rozważania na temat tego, co udało nam się zobaczyć i zastanawialiśmy się, dokąd pojedziemy następnym razem.

 

Skip to content