piątek, 14 czerwca, 2024
Aktualności

Dzień Dziecka i Dzień Kultur w naszej szkole

1 czerwca świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka. W tym roku połączyliśmy go z obchodami Dnia Kultur w naszej szkole. Zorganizowaliśmy go po dłuższej przerwie, spowodowanej pandemią. W związku z tym chcielibyśmy przybliżyć ideę tego dnia, który na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń w naszym liceum.

Ponad 10 lat temu nawiązaliśmy współpracę z organizacją studencką AIESEC Polska. W ramach tej współpracy, od 2010 roku, gościliśmy w naszej szkole wolontariuszy z najdalszych zakątków świata, takich jak Filipiny, Sri Lanka, Egipt, Węgry, Turcja, Chiny, Brazylia, Afganistan i in. Ci młodzi ludzie prowadzili w języku angielskim warsztaty przybliżające kulturę swoich krajów, a jednocześnie pomagali naszym uczniom rozwijać ich umiejętności językowe. Zapoczątkowana przez nasze liceum idea zapraszania gości z zagranicy upowszechniła się także w innych szkołach, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Wizytom wolontariuszy towarzyszyły różne inicjatywy naszych uczniów, a wśród nich przeprowadzanie wywiadów z wolontariuszami, pokazy talentów, wyjazdy na warsztaty do Hołowna czy też pogodne wieczory, które nazwaliśmy Wieczorami Kultur, a z czasem Dniami Kultur. Co roku poszczególne klasy przygotowywały barwne występy przybliżające kulturę różnych krajów świata. W symboliczny sposób udawaliśmy się wraz z naszymi gośćmi na wyprawy do wielu państw, świetnie się bawiliśmy podróżując wraz z Philiasem Foggiem w 80 dni dookoła świata lub przemierzając świat tanecznym krokiem, bądź w rytm muzyki z najdalszych krańców świata. W innym roku motywem przewodnim festiwale i święta na świecie, w kolejnym – bajki i baśnie.

Za każdym razem wszystkie klasy dawały popis swojej pomysłowości i ogromnego zaangażowania. Zawsze zależało nam, aby ta impreza łączyła młodych ludzi, zachęcała ich do współdziałania i czerpania niesamowitej frajdy z pracy nad projektem przez dłuższy czas, żeby to było święto przyjaźni, a nie konkursowych rywalizacji. Dlatego tak podkreślamy fakt, że w przygotowanie wydarzenia angażowały się całe klasy, które dały tym samym dowód swojej kreatywności i chęci współpracy.

W tegoroczny Dzień Kultur zaprosiliśmy wszystkich zebranych do świata znanego z blasku fleszy i czerwonego dywanu. Uczniowie przebrali się za postaci znane z filmów, seriali bądź gier. Na boisku przed szkołą pojawili się m.in. piraci, którym przewodził Jack Sparrow, smerfy, Gnijąca panna młoda, Lady Di, Charlie Chaplin, Faceci w czerni, Maleficenta, Ania z Zielonego Wzgórza, John Lennon, Maverick. Na szczególna uwagę zasługiwały kostiumy oraz występ klasy 2b, która przygotowała niezwykle oryginalne przygody Piratów z Karaibów we Francji. Miło wszystkich zaskoczyły występy Piotra Zielonki z 1b, który porwał wszystkich swoimi interpretacjami znanych przebojów.

Na nasze wydarzenie zaprosiliśmy także nasze trzy absolwentki – Kasię Kuflowską, Justynę Filipek oraz Dorotę Filipek, które poprowadziły tańce integracyjne.

Podczas naszego wydarzenia chcieliśmy także promować zdrowy styl życia dlatego Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najzdrowszy kosz piknikowy. Wygrała klasa 3dn.

To był super dzień! Zapraszamy za rok!

Monika Szwed

« z 27 »
Skip to content