piątek, 19 lipca, 2024
Aktualności

Noc Bibliotek za nami

Jak zachęcić młodzież do czytania i odwiedzania biblioteki? Świetnym sposobem jest włączenie się do ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek, która w niecodzienny sposób pokazuje, że biblioteka jest miejscem przyjaznym i otwartym dla wszystkich uczniów. W naszej szkole w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznej Nocy Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia” zaangażowali się uczniowie klasy I a. Do działań przyłączyła się także Powiatowa Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury w Parczewie.

Akcję rozpoczęliśmy wspólnym odczytaniem wiersza specjalnie napisanego na potrzeby akcji przez Joannę Mueller „Co to za tuba, co to za wzmacniacz?”:

() Co gdy przed światem pragniesz się schować,

bo ci dogryzły zjadliwe słowa,

może być zbroją, azylem, tarczą? (…)

(…) I co cię wesprze słowem pomocnym,

kiedy cię wciągnie codzienność grząska?

Już znasz odpowiedź? To ona – KSIĄŻKA!”

Następnie Justyna, Iga i Ola w bardzo ciekawy i zachęcający sposób zaprezentowały książki, które warto przeczytać, a które odmieniły ich spojrzenie na życie. Były to: Jesteś cudem Reginy Brett, Folwark zwierzęcy Georga Orwella i Największy sekret Rhondy Byrne.

Natomiast chłopcy – Olaf, Bartek, Jakub, Wojtek i Kacper przeprowadzili zabawę, w której podawali ułożone przez siebie alternatywne tytuły lektur, a zadaniem uczestników było odgadnięcie tego właściwego. A nie było tak łatwo. Przykładowe tytuły były takie: Sąsiedzi (Zemsta), Walka o wolność (Kamienie na szaniec), Tęsknota (Latarnik). W nagrodę za poprawne odgadnięcie tytułu można było otrzymać zakładkę wykonaną przez naszą absolwentkę Martynę.

Następnie pani Ewelina Rudkowska – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Parczewie ogłosiła wyniki konkursu fotograficznego „Sleeveface- ubierz się w książkę”, a prace nagrodzone zostały umieszczone na wystawie.

Po krótkiej przerwie na słodki poczęstunek Klaudia i Sandra przeprowadziły wśród uczestników akcji warsztat twórczego pisania „Loesje”, który wyzwolił wiele emocji i poruszył wyobraźnię młodzieży.

W czasie wydarzenia można było zwiedzać wystawę „Lubelskie DNA” przygotowaną przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie prezentującą dorobek kulturowy naszego regionu oraz wystawę książek wzmacniających, na którą składały się wydawnictwa poradnikowe dotyczące samodoskonalenia i rozwoju.

Ten wyjątkowy wieczór upłynął nam szybko i przyjemnie. Ukazał, że zwykłe czytanie ma niezwykłą moc, gdyż łączy ludzi i wyzwala w nich najlepsze uczucia.

Dziękujemy za wsparcie naszych działań i obecność na spotkaniu pani Dyrektor naszej szkoły, pani Dyrektor biblioteki powiatowej, Wychowawczyni klasy I a oraz Martynie za wykonanie pięknych zakładek.

Skip to content