wtorek, 25 czerwca, 2024
Aktualności

Święto Książki

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Zachęcamy do sięgnięcia po książki i czytania, aby milej spędzić ten trudny czas, odpocząć i zrelaksować się. Warto też śledzić inicjatywy pro czytelnicze w Internecie organizowane przez wydawnictwa, księgarnie i instytucje kultury.

Jedną z nich jest program literacki online z serii „Książki mojego życia”, w którym znane postaci życia publicznego opowiadają o swoich związkach z literaturą, od pierwszych samodzielnych lektur po książki, które ukształtowały ich jako ludzi odgrywających istotną rolę w naszej rzeczywistości. Dzisiaj o godz. 20 spotkanie z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Link do spotkania: https://www.facebook.com/bigbookfestival/videos/ksi%C4%85%C5%BCki-mojego-%C5%BCycia/2022848771354962/

Skip to content