piątek, 14 czerwca, 2024
Aktualności

XXXIX Wojewódzki Konkurs Czytelniczy

Czytanie, muzyka, malarstwo kształtują człowieka
podnoszą go, czynią obojętnym na małe nędze
życia, gdy się wielkim jego staną celem.
Józef Ignacy Kraszewski Latarnia czarnoksięska

20 marca 2019 r. w Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie odbył się finał XXXIX Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i dzieło”. W tym roku konkurs objęty był honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Naszą szkołę reprezentowały Julia Bzoma i Martyna Cabaj – uczennice
klasy IA o profilu humanistycznym.  Julia Bzoma otrzymała wyróżnienie w tym wyjątkowym, bo organizowanym już po raz 39, konkursie.

Finaliści w ciągu godziny musieli odpowiedzieć pisemnie na 35 trudnych
i szczegółowych pytań. 25 z nich dotyczyło życia i twórczości autora „Starej baśni”, natomiast pozostałe związane były z dwiema książkami J.I. Kraszewskiego: powieściami „Noc majowa” i „Jelita”, które stanowiły dodatkowe lektury konkursowe.  Obie te powieści okazały się nie lada gratką dla młodych czytelników.

„Noc majowa” to literacko przetworzony motyw wiernej Penelopy
i powracającego Odyseusza. Tyle tylko, że jest to przypadek niejako odwrotny. Zesłanemu na Sybir Karolowi (Odyseuszowi) nie dane będzie ponowne spotkanie
z ukochaną Józefą (Penelopą).

„Jelita” zaś  to powieść historyczna należąca do cyklu: „Dzieje Polski”. Kraszewski w fascynujący sposób opisał w niej dzieje rycerza Floriana Szarego, zwolennika Łokietka, w służbie króla poświęcającego swe życie i zdrowie.

« z 9 »
Skip to content