poniedziałek, 22 lipca, 2024
Aktualności

Spotkanie z himalaistami

19 listopada 2018 r. grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu
z himalaistami – Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą – członkami zimowej wyprawy na K2. Całość odbyła się w Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w ramach tzw. KUL-owskich Spotkań Literackich. Spotkanie
zatytułowano „Anatomia góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami”.

Himalaiści opowiadali o doświadczeniach związanych z ostatnią zimową wyprawą na K2 oraz wspominali akcję ratunkową na Nanga Parbat. Odpowiadali także na interesujące pytania słuchaczy. Spotkanie było niezwykle inspirujące, poprowadzone w ciekawy i dynamiczny sposób z dużą dawką humoru.

Dyrekcja I LO im. M. Kopernika, obecni nauczyciele i uczniowie składają szczególne podziękowania ks. dr Grzegorzowi Głąbowi, dzięki któremu mogliśmy uczestniczyć w tym niezapomnianym i pełnym emocji przedsięwzięciu.

Poniżej przybliżamy nieco sylwetki wybitnych himalaistów:

Rafał Fronia – uczestnik wielu wypraw w góry „najwyższe”, w tym zimowej wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu – Polski Himalaizm Zimowy na Broad Peak 2010/2011, oraz innych, między innymi na: Nanga Parbat, Dhaulagiri, Pik Lenina i Baruntse. Wszedł na Gasherbruma II; wziął udział w Zimowej Narodowej Wyprawie na K2 2017/2018. Autor książki Anatomia góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami.

Piotr Tomala – alpinista i himalaista, kierownik programu „Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera”; szef Klubu Wysokogórskiego Lublin; członek kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu; organizator i lider kilkunastu wypraw w Alpy, Andy, góry Alaski i Himalaje. Wszedł na Mt. McKinley, Aconcanguę, Huascaran, Pisco, Alpamayo, Ama Dablam, Island Peak, Cho Oyu, Broad Peak. Wspinał się na Nanga Parbat i Manaslu; brał udział w Zimowej Narodowej Wyprawie na K2 2017/2018.

Skip to content