czwartek, 23 maja, 2024
Aktualności

Pisać ładnie każdy może…

W każdym z nas jest potrzeba piękna, które może wyrażać się poprzez sztukę. Jedną z jej form jest kaligrafia kojarzona z ładnym i eleganckim pismem. Z czego wynika to, że jedni z nas piszą ładnie i starannie, a inni jak kura pazurem? Problem z ręcznym pisaniem i ładnym charakterem pisma wynika nie z braku talentu, a z braku treningu. Dobrą okazją do poćwiczenia tej umiejętności jest obchodzony 23 stycznia Dzień Pisma Ręcznego. W miniony piątek zaprosiliśmy uczniów do udziału w akcji przepisywania ballady Świteź Adama Mickiewicza. Wybraliśmy ten utwór, aby uczcić dwusetną rocznicę wydania Ballad i romansów w rozpoczynającym się Roku Romantyzmu ogłoszonym przez Sejm Rzeczypospolitej.

Celem akcji było zwrócenie uwagi uczniów na estetykę i staranne pismo oraz ukazanie zalet płynących z pisania ręcznego, które: wyzwala kreatywność i usprawnia pamięć; zwiększa uważność i pomaga się uczyć; zmusza do zwolnienia tempa i cieszenia się chwilą; rozwija takie cechy jak: cierpliwość, opanowanie i pokora.

Akcji towarzyszyła wystawa materiałów użyczonych od pani Anetty Weremczuk, na której znalazły się: publikacja Kaligrafia Grzegorza Barasińskiego (także do wypożyczenia w bibliotece), zestawy ćwiczeń do kaligrafii oraz prawdziwy rarytas –  ćwiczenia elementarzowe z klasy I szkoły podstawowej pani Anetty.

Efekty wytężonej pracy uczniów i nauczycieli można podziwiać na planszy w holu szkoły prezentującej w całości (48 zwrotek) odręcznie przepisaną balladę Świteź.

« z 15 »

 

Skip to content