piątek, 19 kwietnia, 2024

Dzień Języka Ojczystego – konkurs

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego świętujemy 21 lutego, a został on ustanowiony przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 roku w Dhace, późniejszej stolicy Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. To święto uświadamia nam, że język chroni tożsamość i odmienność kulturową danej społeczności oraz jest zapisem własnego unikalnego sposobu myślenia i postrzegania świata.

Język to słowa, ich znaczenie i bogactwo. Pojawiają się w naszym życiu słowa szczególne: piękne, nietypowe, śmieszne, zadziwiające. Są też takie, które pamiętamy z dzieciństwa, które warto ocalić od zapomnienia, które wyróżniają nasz język spośród innych.

Jeśli chcecie podzielić się takimi słowami, to zapraszamy do udziału w konkursie

MOJE ZDJĘCIE ZE SŁOWEM

REGULAMIN

• Konkurs organizowany jest z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego i ma na celu kształtowanie tożsamości kulturowej uczniów i szacunku do języka ojczystego oraz rozwijanie zainteresowań uczniów fotografią jako formą sztuki.
  • Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Parczewie i Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie.
  • Zadaniem uczestników jest wykonanie zdjęcia ze słowem w języku polskim. Nie mogą to być słowa wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć.
  • Zdjęcia należy przesłać drogą mailową na adres: biblioteka_lo@interia.pl.
  • W nazwie pliku powinno być podane imię, nazwisko i klasa autora.
  • Zdjęcia należy przesłać do 8 marca 2021 r.
  • Oceny prac dokona jury powołane przez organizatorów.
  • Na autorów najlepszych prac czekają nagrody niespodzianki.
  • Wybrane prace zostaną opublikowane na platformie współpracy naszego liceum i Polskiego Gimnazjum im. J. Słowackiego w Czeskim Cieszynie, stronie naszej szkoły i blogu biblioteki.
  • Do pracy należy dołączyć podpisane Oświadczenie.
  • W razie pytań prosimy o kontakt mailowy: biblioteka_lo@interia.pl.

Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie!

Organizatorzy: Monika Szwed, Bożena Prokopiuk