poniedziałek, 22 lipca, 2024
Aktualności

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

Narodowe Czytanie jest akcją zainicjowaną przed dwunastu laty przez Parę Prezydencką mającą na celu popularyzację polskiej literatury klasycznej. W tym roku lekturą akcji, czytaną przez wielu Polaków w kraju i na całym świecie, było dzieło Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Powieść ukazała się pod koniec XIX w. i stała się jedną z najlepszych epickich powieści w naszym narodowym dorobku literackim. Na tle bogatej nadniemeńskiej przyrody ukazuje ona losy rodziny Korczyńskich żyjących w dworze i zubożałej szlacheckiej rodziny Bohatyrowiczów oraz przekazuje ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach jej bohaterów.

W naszej szkolnej odsłonie akcji odczytane zostały fragmenty powieści nawiązujące do powstania, którego 160 rocznicę obchodzimy w tym roku. W akcję wspólnego czytania włączyli się: pani Dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie klas II a i II c, zaś uczennice z klasy II d zaśpiewały dawną piosenkę szlachecką Ty pójdziesz górą, a ja doliną, którą z upodobaniem śpiewano na polskich dworach i zaściankach.

Skip to content