poniedziałek, 20 maja, 2024
Aktualności

Akcja Żonkile

W 80. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, nasza szkoła włącza się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”.
Na lekcjach rozmawiamy o cichym oporze, równie bohaterskim jak ten z bronią w ręku. Omawiamy m.in. film animowany „Zdążyć przed Panem Bogiem” na podstawie reportażu Hanny Krall. To jedna z najbardziej przejmujących opowieści o powstaniu w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku i losach polskich Żydów w literaturze XX wieku.
Poszerzamy swoją wiedzę wykorzystując scenariusze zajęć, słuchowiska, wywiady, filmy i inne materiały edukacyjne zamieszczone na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Symbolem akcji są żonkile, oznaczające pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.
Skip to content