czwartek, 23 maja, 2024
Aktualności

Wizyta u Rzecznika Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich Pan Adam Bodnar z dużym uznaniem przyjął informację o organizowanej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym.

Zdaniem Rzecznika jedną z barier utrudniających skuteczną  poprawę stanu zdrowia psychicznego jest złożony charakter procesu stygmatyzacji osób chorujących psychicznie. Stosunek części społeczeństwa do osób leczących się psychicznie jest często nacechowany ignorancją, stereotypami, lekceważeniem lub otwarcie wyrażaną niechęcią i wrogością. Organizowana Olimpiada upowszechnia wśród młodzieży szkolnej wiedzę na temat zdrowia psychicznego, co pozwala aby młodzież bez lęku i barier podchodziła do postrzegania problemów zdrowia psychicznego, osób leczonych psychiatrycznie i zabezpieczaniu ich potrzeb.

Laureatką pierwszej nagrody  VI Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym, która odbyła się 10 października 2018 r. we Włodawie została uczennica naszego Liceum Natalia Kalisz. W związku z tym, Rzecznik Praw Obywatelskich zaprosił Natalię wraz z Dyrektorem Szkoły na posiedzenie Rady Ekspertów ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego aby osobiście złożyć gratulacje Uczennicy i Pani Dyrektor. Spotkanie obyło się 26 lutego 2019 r. w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie.

Przed posiedzeniem Rady Ekspertów Natalia I Pani Dyrektor uczestniczyły w spotkaniu w gabinecie Rzecznika Praw Obywatelskich, gdzie poruszane były tematy związane ze zdrowiem psychicznym młodzieży.

Na posiedzeniu Rady Ekspertów ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego Pan Adam Bodnar uroczyście pogratulował Natalii i Pani Dyrektor.

Posiedzenie poruszało bardzo ważne problemy. Dotyczyło m. in. zmian w Ustawie o ochronie zdrowia psychicznego a także psychiatrii dzieci i młodzieży. W ramach drugiego tematu Pani Dyrektor została poproszona o przedstawienie tego problemu od strony dyrektora i szkoły, natomiast Natalia przedstawiła problem od strony ucznia.

Spotkanie było bardzo owocne i przyczyniło się do poszerzenia wiedzy na temat zdrowia psychicznego polskiego społeczeństwa.

Bardzo dziękujemy Panu Rzecznikowi za zaproszenie.

« z 12 »
Skip to content