piątek, 24 maja, 2024
Aktualności

Narodowe Czytanie w 100-leciu Niepodległości

W tym roku Polacy czytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w prawie 3 tysiącach miejsc w całym kraju i na świecie. Pod względem ich ilości został pobity rekord od początku istnienia akcji Narodowego Czytania. A była to już 7 jej edycja.

W naszej szkole rozpoczęliśmy akcję czytania 7 września prezentując fragmenty powieści społeczności szkolnej. Natomiast w dniu Narodowego Czytania „Przedwiośnia” (8 września) pani Dyrektor, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły zachęcali odwiedzających Galerię Fabel do wspólnej lektury powieści. W nastrojowej atmosferze kawiarni Central Park czytaliśmy fragmenty powieści, która przeniosła nas do czasów, gdy nasz kraj odzyskał niepodległość i odradzał się na nowo po ponad stuletniej niewoli. Podążaliśmy z głównym bohaterem Cezarym Baryką z ogarniętego rewolucją Baku, przez Moskwę i Charków, do upragnionej przez jego rodziców, a jemu nieznanej Polski. Zatrzymywaliśmy się w sielskiej i sprzyjającej miłości Nawłoci, aby na końcu dotrzeć do Warszawy z poszukującym własnego miejsca w polskim społeczeństwie Baryką. Lekturze towarzyszyły piosenki „Wojenko, wojenko” i „Miejcie nadzieję” do słów Adama Asnyka w wykonaniu Marii Sidorczuk z klasy I b.

W przyniesionych egzemplarzach książki można było otrzymać okolicznościowy stempel akcji, a przy wejściach do galerii uczennice rozdawały zakładki z pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za włączenie się w to wspólne międzypokoleniowe czytanie. I czekamy już na kolejne Narodowe Czytanie w przyszłym roku.

 

Skip to content