środa, 24 lipca, 2024
Aktualności

XXXVIII Wojewódzki Konkurs Czytelniczy

Sukcesy naszych uczennic w XXXVIII Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym: „Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i dzieło”.

Czytanie, muzyka, malarstwo kształtują człowieka
podnoszą go, czynią obojętnym na małe nędze
życia, gdy się wielkim jego staną celem.

Józef Ignacy Kraszewski Latarnia czarnoksięska

20 marca 2018 r. w Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie odbył się finał XXXVIII Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i dzieło”. W tym roku konkurs objęty był honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego – Pana Sławomira Sosnowskiego oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Reprezentanci naszej szkoły już po raz kolejny znaleźli się wśród najlepszych. W tegorocznej edycji konkursu uczennica klasy III a – Natalia Miklewska
zajęła I miejsce, zaś Aleksandra Michaluk została wyróżniona. Uczniów do konkursu przygotowywał nauczyciel języka polskiego – pan Krzysztof Wroński.

Finaliści w ciągu godziny musieli odpowiedzieć pisemnie na 35 trudnych
i szczegółowych pytań. 25 z nich dotyczyło życia i twórczości autora „Starej baśni”, natomiast pozostałe związane były z dwiema książkami J.I. Kraszewskiego: „Czerczą mogiłą” i „Żeligą”, które stanowiły dodatkowe lektury konkursowe.  Obie te powieści okazały się nie lada gratką dla młodych czytelników. „Czercza mogiła” to powieść romantyczna zawierająca wiele wątków ludowych przeplatanych atmosferą grozy
i tajemniczości. „Żeliga” zaś opowiada o ciekawych, a nawet niesamowitych losach tytułowego bohatera pochodzącego prawdopodobnie z rodu Lubomirskich, postaci historycznie uprawdopodobnionej. Dzieje życia tejże postaci stworzyły
J.I. Kraszewskiemu duże możliwości do przedstawienia bogatej panoramy XVIII-wiecznej obyczajowości.

 Należy pamiętać, że Kraszewski nie tylko był bardzo pracowitym pisarzem, ale również rysował, komponował, udzielał się społecznie. Władał kilkunastoma językami, redagował i wydawał. Był człowiekiem wszechstronnie utalentowanym
i twórczym. W wieku sędziwym przeżył szaloną namiętność do znacznie młodszej kobiety, a za działalność wywiadowczą na rzecz Francji odsiadywał wyrok
w magdeburskiej twierdzy. Mimo burzliwych kolei swojego życia zawsze wracał myślami do podlaskiego Romanowa, skąd wyniósł pierwsze zainteresowania kulturą
i literaturą.

Skip to content