piątek, 14 czerwca, 2024
Aktualności

„Język polski znam, lubię, szanuję”

Dnia 21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z okazji tego święta przygotowaliśmy różne atrakcje, m.in. na drzwiach biblioteki wywieszona była lista, na której można było wpisać polskie słowo, które można uznać za najpiękniejsze. W holu szkoły została umieszczona tablica informująca o święcie, a na drzwiach sal lekcyjnych zostały zawieszone plakaty z najczęstszymi błędami językowymi. Podczas przerw w bibliotece była możliwość wylosowania cytatu z wiersza, łamańca językowego, ciekawostki o języku lub quizu ze znajomości zasad poprawnej polszczyzny. Dziewczęta z klasy I a odwiedzały uczniów w klasach, dzięki czemu ochotnicy mogli wylosować jedną z kartek z cytatem lub łamańcem językowym i odczytać ją na forum klasy. Niektóre łamańce były naprawdę trudne do odczytania i wywołały radość wśród słuchających. W akcję zaangażowali się również nauczyciele pięknie odczytując wylosowane teksty.

W tym samym czasie druga grupa uczniów wyruszyła na ulice miasta, by parczewianie również mogli się dowiedzieć o tym mało znanym święcie i wziąć w nim czynny udział. Wszystkie osoby uczestniczące w akcji otrzymywały biało-czerwone kokardki.

Organizując akcję „Język polski znam, lubię, szanuję” chcieliśmy pokazać, że możemy być dumni z naszego języka. Powinniśmy pielęgnowań naszą mowę na co dzień i starać się mówić po polsku najpiękniej jak potrafimy.

Relację z akcji można znaleźć także na blogu biblioteki.

Skip to content