Kontakt do administratorów: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


papiez2   14 czerwca 1964 roku Parczew był miejscem obchodów niezwykłego jubileuszu. W czterechsetną rocznicę przyjęcia uchwał Soboru Trydenckiego na sejmie w Parczewie, do naszego miasta przybyli znamienici goście - członkowie Episkopatu Polski z  J. Em. Ks. Prymasem Stefanem Kardynałem Wyszyńskim, Prymasem Tysiąclecia na czele. 

 

 

 

Nasz kościół miał również zaszczyt gościć J. E. Ks. Arcybiskupa Karola Wojtyłę- metropolitę  krakowskiego, późniejszego Papieża Jana Pawła II, Świętego.

 

Na uroczystość przybyli :

- J. E. Ks. Arcybiskup Bolesław Kominek z Wrocławia

- J. E. Ks. Bp Piotr Kałwa- Ordynariusz z Lublina

- J. E. Ks. Bp Czesław Falkowski- Ordynariusz z Łomży

- J. E. Ks. Bp Franciszek Jopp- Ordynariusz z Opola

- J. E. Ks. Bp Tomasz Wilczyński- Ordynariusz z Olsztyna

- J. E. Ks. Bp Jerzy Modzelewski- pomocniczy z Warszawy

- J. E. Ks. Bp Aleksander Mościcki- pomocniczy z Łodzi

- J. E. Ks. Bp Ignacy Jeż- pomocniczy z Gorzowa

- Biskupi siedleccy: Ordynariusz Ignacy Świrski i pomocniczy Wacław Skomorucha.

 

Obecni byli również przedstawiciele KUL, kapituł zakonów. Licznie przybyli kapłani z całej diecezji oraz wierni. 

 

papiez przed murami

tlum1

 

tlum2 bazylika

 

 

 

Zaszczyt zorganizowania uroczystości przypadł ówczesnemu proboszczowi

parczewskiej parafii ks. Tadeuszowi Ryciakowi.

 

tadeusz ryciak

 

 

 

W niedzielę 14 czerwca 1964 r. Mszę św. o godz. 10.00 odprawił Ks. Arcybiskup Bolesław Kominek z Wrocławia.

O godz. 12.00 nastąpiło powitanie Ks. Prymasa przed frontem kościoła. W imieniu parafian gości witała pani Marianna Bylicka.

 

prymbyl

 

prymas bylicka3

 

Sumę odprawił Ks. Bp. Piotr Kałwa z Lublina, a kazanie wygłosił J. Em. Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski.

Oto fragmenty tekstu kazania Ks. Prymasa:

,,- Te Deum Narodu Polskiego” – dziękczynienie Bogu za to, że przed czterystu laty tutaj na sejmie parczewskim została uratowana religijna jedność Narodu Polskiego i nasza jedność ze Stolicą Apostolską, Rzymskim, Katolickim czyli Powszechnym i Apostolskim Kościołem”.

,,- Miasto Parczew zostało przez ,,Sejm Parczewski” wsławione na cały świat, weszło do kodeksów, słowników, encyklopedii, do historii Kościoła Katolickiego w świecie i w naszej Ojczyźnie”.

,, - W małym Parczewie rzucono ziarenko pokoju i zgody, które dzięki wspaniałym mężom Bożym sprawiło, że wszystkie rody polskie wróciły do jedności Kościoła Katolickiego.  To co się tutaj stało w zaczątku, jak ziarno pszeniczne rzucone w rolę podlaską sprawiło, że zachowaliśmy jedność religijną i narodową”.

,, - W tej chwili wam, wierne Podlasie, przynoszę od Papieża, ze Stolicy Świętej, do której wasi dziadowie wędrowali z nadzieją i ufnością, słowa uznania za waszą wiarę i wierność. Przynoszę wam słowa uznania dla waszego duchowieństwa, następców tych, którzy na Podlasiu męczeńsko cierpieli za wiarę”.

 

prymas2

 

 

 

Wśród obecnych w kościele parczewskim na jubileuszu 400-lecia przyjęcia przez króla Zygmunta Augusta dekretów Soboru Trydenckiego była liczna delegacja Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z ks. prof. Wincentym Granatem- dziekanem Wydziału Teologicznego KUL. Uniwersytet reprezentował też jego profesor -arcybiskup krakowski Karol Wojtyła.

 

 

 

papiez komuniapapiez prymas

 

 

pamiatkaa

 

 

 

 

W dwudziestą rocznicę pobytu Karola Wojtyły w Parczewie umieszczono w parafialnej świątyni pw. św. Jana Chrzciciela pamiątkową tablicę wykonaną ze spiżu, na której w płaskorzeźbie przedstawiono papieża Jana Pawła II w stroju biskupim, z krzyżem- pastorałem w lewej ręce i z prawą ręką uniesioną do góry. 

 

 pamiatka

Kalendarz

Warto zajrzeć

men logo

logo cke

oke logo

bip logo

Kontakt

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA
ul. Mickiewicza 5
21-200 Parczew
NIP: 539-104-73-03
tel. 83-355-15-77
fax. 83-354-35-85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wiarygodna szkoła

baner350x350 ws

Szkoła Dialogu

sz dial

Zmiany w planie

zmiany

Odwiedź nas!

Odwiedza nas 74 gości oraz 0 użytkowników.