Kontakt do administratorów: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


27 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Parczewie odbyła się X edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego o „Złote Pióro” Starosty Parczewskiego.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu parczewskiego i okolic. W tym roku w szranki stanęli uczniowie ośmiu szkół, zwycięzcy szkolnych etapów. Walczyli o zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Parczewskiego. Mistrzynią ortografii została Gabriela Ilczuk, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Parczewie. W sumie w konkursie wzięło udział 24 uczniów, którzy zmagali się z dyktandem oraz testem ortograficznym. 

Test stworzył specjalnie na tę okazję Krzysztof Wroński, nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Parczewie. W jego treści niemało było pułapek związanych z rozmaitą pisownią. Uczniom przyszło się zmierzyć m.in. z takimi wyrazami, jak: chochla, juhas, huba, hochsztapler, rzępolić, rzewny, pszonka, quasi – nauka, ultraksenofob, minispódniczka czy pseudo – Polak.

Zarówno starsza, jak i młodsza grupa młodzieży miała okazję przekonać się o niezwykłości i bogactwie języka polskiego, nad którym trzeba cały czas pracować. Język polski jest tworem żywym, dlatego wciąż się zmienia, nadąża za przemianami w różnych dziedzinach życia, rządzi się swoimi prawami, ewoluuje…

Powiatowy Konkurs Ortograficzny jest próbą dotrzymania kroku wciąż rozwijającemu się językowi polskiemu. Próbą tym bardziej cenną, iż podjętą przez ludzi młodych, którzy w przyszłości staną się orędownikami poprawnej (pisanej zgodnie z zasadami ortografii) polszczyzny. Powiatowy Konkurs Ortograficzny jest więc wspaniałą inicjatywą, którą należy rozwijać, by w dobie cyfryzacji i powszechnego deficytu czytelnictwa, pokazywać odpowiedni kierunek działania na rzecz polszczyzny.

X Powiatowy Konkurs Ortograficzny zakończyły uroczyste przemówienia wicestarosty Adama Domańskiego oraz pani dyrektor Beaty Trynieckiej, którzy w wielu ciepłych słowach podziękowali wszystkim zaangażowanym w działania na rzecz konkursu.

Należy podkreślić, że nagrody w tegorocznej edycji były cenne i zróżnicowane. Nie byłoby jednak tego wszystkiego bez Sponsorów, którym należą się szczególne podziękowania.

Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów i przyznała 7 wyróżnień. Poniżej publikujemy listę 10 najlepszych uczniów:

L.p.

Imię i nazwisko

Szkoła

1.

Gabriela Ilczuk

LO Parczew

2.

Magdalena Czech

Gimnazjum w Parczewie

3.

Łukasz Czarnacki

LO Parczew

4.

Szymon Szypulski

LO Parczew

5.

Alicja Bryguła

Gimnazjum w Parczewie

6.

Wiktoria Kokoszka

Gimnazjum w Komarówce Podl.

7.

Celina Dąbrowska

Gimnazjum w Jabłoniu

8.

Małgorzata Bełdyk

Gimnazjum w Podedwórzu

9.

Magdalena Pajdosz

LO Komarówka Podl.

10.

Magda Jeżowska

Gimnazjum w Czemiernikach

 

Kalendarz

Warto zajrzeć

men logo

logo cke

oke logo

bip logo

Kontakt

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA
ul. Mickiewicza 5
21-200 Parczew
NIP: 539-104-73-03
tel. 83-355-15-77
fax. 83-354-35-85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wiarygodna szkoła

baner350x350 ws

Szkoła Dialogu

sz dial

Zmiany w planie

zmiany

Odwiedź nas!

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.