Kontakt do administratorów: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Poniedziałkowe popołudnie upłynęło w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Parczewie pod znakiem czwartej już Gali Filmowej „Krzysztofy”, która była przeglądem filmów uczniowskich. W pokazie konkursowym wzięło udział pięć projektów

 CopyofFilmFestivalFlyerTemplate

           Tradycyjnie Galę Filmową organizują klasy medialne, wraz z nauczycielem języka polskiego i edukacji filmowej – Panem Krzysztofem Wrońskim. W tym roku swoimi talentami mogli pochwalić się uczniowie klasy III A. Tematem i jednocześnie motywem przewodnim tegorocznych produkcji były legendy Znad Piwonii i Konotopy zebrane niegdyś przez Apolinarego Nosalskiego. Filmy realizowane przez uczniów były więc swoistym ukłonem w stronę naszej Małej Ojczyzny. Gala „Krzysztofy 2017” odbyła się pod hasłem: Legendy kamerą malowane. Uczniowie klasy IIIA wybierali dowolną legendę, na jej podstawie tworzyli scenariusz, a następnie kręcili film.

Istotną kwestią filmowego przedsięwzięcia jest jego wszechstronność i różnorodność. Podczas realizacji młodzież wcielała się w rolę producentów, scenarzystów, reżyserów, aktorów, charakteryzatorów, kostiumologów oraz montażystów. Celem konkursu było wyłonienie najbardziej oryginalnego, nowatorskiego filmu będącego przetworzeniem legend Parczewa i okolic. Ponadto zachęcenie uczestników do aktywności twórczej oraz próby własnej interpretacji tekstu literackiego.

            W ramach Gali pokazano pięć produkcji: Jelonek, Okrutna pani, Pokutujące dusze, Przebudzenie umarłej, Że się nogami nakryjesz. W role jurorów wcielili się sami uczniowie, po jednym przedstawicielu każdej z ekip filmowych. Honorowym członkiem jury została Pani Dyrektor Beata Tryniecka.

Poziom zaprezentowanych filmów był bardzo wysoki, dlatego jury miało problem z wyróżnieniem najlepszego dzieła. Najważniejsza nagroda wraz ze statuetką („Złotym Krzysztofem”) powędrowała więc do dwóch grup młodzieży. Nagrodzone zostały filmy, które otrzymały taką samą ilość głosów: Okrutna pani i Pokutujące dusze. Ogólnie, „Złote Krzysztofy” przyznano, aż w piętnastu kategoriach (listę nagrodzonych publikujemy poniżej).

Odbierając nagrody uczniowie mieli okazję podziękować sobie za współpracę, nierzadko przywołując historie związane z powstawaniem filmów. Najważniejszym jest, że tego typu twórcza aktywność spotyka się z entuzjazmem ze strony młodych ludzi, co dobrze wróży na przyszłość. Już teraz widać, że młodzi twórcy potrafią wyciągać wnioski i poziom produkcji z roku na rok jest coraz wyższy.

Należy nadmienić, że wcześniejsze inicjatywy miały także charakter innowacyjny i dotyczyły dzieł malarskich (Obrazy kamerą malowane) oraz poezji (Poezja w kadrze).

Wyniki IV Gali Filmowej „Krzysztofy 2017” pod hasłem Legendy kamerą malowane:

L.p.

Kategoria

Tytuł filmu

Osoby nagrodzone

1.

Najlepszy film

Okrutna pani

Aleksandra Dębowczyk, Karolina Kaszlikowska, Agnieszka Polakowska, Anna Pasek, Weronika Chwalczuk, Małgorzata Suchorab, Magdalena Dąbrowska

Pokutujące dusze

Aneta Aleksandrowicz, Karolina Naumiuk, Anna Kamola, Oliwia Kaczmarska, Julita Trościańczyk

2.

Pierwszoplanowa rola męska

Że się nogami nakryjesz

Dawid Lebioda

3.

Pierwszoplanowa rola kobieca

Okrutna pani

Aleksandra Dębowczyk

4.

Drugoplanowa rola męska

Że się nogami nakryjesz

Mikołaj Domański

5.

Drugoplanowa rola kobieca

Przebudzenie umarłej

Aleksandra Kaczmarek

6.

Najlepsza rola epizodyczna

Okrutna pani

Anna Pasek

7.

Najlepszy scenariusz

Że się nogami nakryjesz

Adrianna Karpik, Dawid Lebioda, Mikołaj Domański, Sebastian Lipiński, Olga Wójtowicz

8.

Najlepsza reżyseria

Przebudzenie umarłej

Alicja Bylicka

9.

Najlepsze kostiumy

Przebudzenie umarłej

Anita Keler

10.

Najlepsza muzyka filmowa

Pokutujące dusze

Aneta Aleksandrowicz, Karolina Naumiuk, Anna Kamola, Oliwia Kaczmarska, Julita Trościańczyk

11.

Najlepsza scenografia

Przebudzenie umarłej

Alicja Bylicka, Anita Keler, Aleksandra Kaczmarek, Gabriela Hordejuk

12.

Najlepszy montaż filmowy

Pokutujące dusze

Aneta Aleksandrowicz, Karolina Naumiuk, Anna Kamola, Oliwia Kaczmarska, Julita Trościańczyk

13.

Najlepsze zdjęcia filmowe

Pokutujące dusze

Aneta Aleksandrowicz, Karolina Naumiuk, Anna Kamola, Oliwia Kaczmarska, Julita Trościańczyk

14.

Najlepsza charakteryzacja

Przebudzenie umarłej

Gabriela Hordejuk

15.

Najciekawsza adaptacja legendy

Że się nogami nakryjesz

Adrianna Karpik, Dawid Lebioda, Mikołaj Domański, Sebastian Lipiński, Olga Wójtowicz

 

 

Kalendarz

Warto zajrzeć

men logo

logo cke

oke logo

bip logo

Kontakt

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA
ul. Mickiewicza 5
21-200 Parczew
NIP: 539-104-73-03
tel. 83-355-15-77
fax. 83-354-35-85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wiarygodna szkoła

baner350x350 ws

Szkoła Dialogu

sz dial

Zmiany w planie

zmiany

Odwiedź nas!

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.