UWAGA RODZICE I UCZNIOWIE – ZDALNE NAUCZANIE

Zgodnie z rozporządzeniem MEN od jutra tj. 25.03.2020r. rozpoczynamy zdalne nauczanie z wykorzystaniem form i metod kształcenia na odległość, głównie przez internet. Zajęcia będą odbywać się zgodnie z planem lekcji i są obowiązkowe.

Jedną z metod zdalnego nauczania może być Zintegrowana Platforma Edukacyjna.
Uczniowie otrzymali od wychowawców klas kody dostępu do Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej. Jeżeli ktoś chciałby z niej skorzystać to zamieszczamy krótką instrukcję obsługi:

Komunikat_-_rozpoczecie_pracy_na_platformie-1

Prosimy uczniów aby często sprawdzali swoją pocztę elektroniczną – materiały do nauki oraz informacje od nauczycieli będą dostarczane także w ten sposób czyli pocztą elektroniczną. Gospodarzy klas prosimy o potwierdzanie mailem zwrotnym, że klasa otrzymała materiały i zadania.

 

Rodziców prosimy o zapewnienie dzieciom warunków do pracy w domu i kontrolowanie, czy sprawdzają swoją pocztę elektroniczną i wykonują zadania przekazane przez nauczycieli. Jeżeli uczeń będzie korzystał z komputera to dobrze by było, żeby był na nim zainstalowany pakiet biurowy, np. Libre Office

https://www.libreoffice.org/donate/dl/win-x86_64/6.4.2/pl/LibreOffice_6.4.2_Win_x64.msi

ewentualnie programy polecane przez nauczycieli.

Uczniowie mogą konsultować się z nauczycielami za pomocą poczty elektronicznej, komunikatorów lub telefonicznie.

Kontakt rodziców z poszczególnymi nauczycielami możliwy poprzez wychowawcę klasy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej lub telefoniczny.

Kontakt z dyrektorem i wicedyrektorem szkoły jest możliwy za pomocą poczty elektronicznej lub telefoniczny.
E-mail do szkoły: liceum@parczew.pl, tel. 833551577

 

Bezpieczeństwo w sieci

Internet to olbrzymie medium, z którego korzystasz codziennie, ale nie zawsze z pełną świadomością czających się w nim zagrożeń. Dlatego musisz wiedzieć, jakie ryzyka Ci grożą i przede wszystkim – jak się przed nimi zabezpieczyć. Wybraliśmy 10 podstawowych zagadnień, na które musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz bezpiecznie korzystać z sieci.

Hasła to podstawa

Hasła to Twoje podstawowe i w zasadzie najważniejsze zabezpieczenie. Nie idź pod tym względem na łatwiznę i na przykład nie dodawaj wszędzie takiego samego hasła, np. daty urodzenia albo imienia swojego czworonoga. Silne hasło to zdecydowanie lepsze zabezpieczenie.

Zachowaj szczególną ostrożność wchodząc w linki

Bardzo częstym sposobem atakowania prywatności i wyciągania danych są rozsyłane na skrzynki pocztowe wiadomości e-mail, zawierające dziwne załączniki lub proszące o kliknięcie w jakieś linki. To tak zwany phishing. Nie istnieje jeden i do tego 100-procentowo pewny sposób na obronę. Najlepiej po prostu uważać i nigdy ich nie otwierać. Znacznie bezpieczniejsze jest samodzielne wchodzenie na interesującą Cię stronę.

Szyfrowanie plików na dysku

Dysk Twojego komputera to mnóstwo cennych danych i informacji na Twój temat. Aby dobrze go zabezpieczyć, konieczne jest jego szyfrowanie (na przykład funkcja Bitlocker czy VeraCrypt).

Weryfikacja dwuetapowa

Tam, gdzie konieczna jest weryfikacja, na przykład przy płatnościach internetowych, konieczna jest jej dwuetapowość. Czyli oprócz zalogowania się na danej stronie, ustaw sobie dodatkowo na przykład kod otrzymywany w wiadomości SMS. Potencjalnemu złodziejowi z dużym prawdopodobieństwem nie uda się wówczas dokonać zakupów bez Twojej woli.

Bezpieczny protokół HTTPS

Staraj się wchodzić wyłącznie na strony, które są odpowiednio zabezpieczone przed atakami z zewnątrz. Jeżeli strona nie ma protokołu https zapisanego przed swoim adresem, możesz wykorzystać wtyczkę HTTPS Everywhere, która wymusza połączenie tego typu. Dotyczy to zwłaszcza tych stron, na których planujesz podać swoje dane.

Tryb incognito

Wykorzystanie trybu incognito nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z widocznością w sieci. Aktywności widzi na przykład dostawca internetu. Wybranie tego trybu wpływa jedynie na brak zapisywania historii przeglądarki i nie pokazuje lokalizacji.

Komunikatory szyfrujące w trakcie rozmów tekstowych

Lubisz dużo pisać i to poprzez internet najczęściej kontaktujesz się ze znajomymi? W takim razie wykorzystaj komunikator, który szyfruje przesyłane teksty. Przykładem takiego rozwiązania jest Signal. Możesz mieć wówczas pewność, że treści nie wpadną w niepowołane ręce.

Wylogowywanie się i używanie pseudonimów

Zawsze po skończonej pracy powinno się wylogowywać z danej strony oraz z komputera. Dotyczy to zwłaszcza korzystania z komputera w miejscu publicznym, gdzie dostęp do niego mogłyby mieć niepowołane osoby. Inaczej stać się można ofiarą żartu albo w dużo poważniejszej sytuacji, utracić swoje dane. Dotyczy to również korzystania z pseudonimów, które nie pozwalają na łatwą identyfikację swojej osoby oraz podawania w internecie jak najmniejszej ilości informacji na swój temat. Lepiej pozostawić je dla osób znanych w realnym świecie.

Dodatkowo też:

  1. Podczas korzystania z komputera, smartfona i internetu używaj zdrowego rozsądku. Nie klikaj odnośników i nie uruchamiaj załączników w wiadomościach przychodzących od nieznajomych. Pamiętaj, że jeżeli jakaś oferta wydaje się zbyt piękna, by była prawdziwa, najprawdopodobniej masz do czynienia z oszustwem.
  2. Cyberprzestępcy uwielbiają podszywać się pod zaufane organizacje, takie, jak banki czy firmy. Jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenia co do legalności otrzymanej wiadomości, skonsultuj się z firmą, która rzekomo ją wysłała. Pamiętaj, że żadna firma nie poprosi Cię o przesłania Twoich danych logowania poprzez e-mail.
  3. Zadbaj o solidną ochronę swoich kont online, stosując silne i unikatowe hasła dla każdego serwisu. Dobre hasło to pierwsza linia ochrony Twoich danych przed cyberprzestępcami. Jeżeli masz problemy z wymyślaniem i zapamiętywaniem skomplikowanych haseł, użyj menedżera haseł. Jest to program, w którym możesz bezpiecznie przechowywać wszystkie swoje hasła w postaci zaszyfrowanej. Dzięki temu musisz pamiętać tylko jedno hasło główne. Dobre programy antywirusowe posiadają wbudowane menedżery haseł.
  4. Twórz kopie zapasowe swoich danych na urządzeniach zewnętrznych (np. dysk USB lub pendrive), które nie są na stałe podłączone do komputera. Możesz także przechowywać takie kopie w chmurze. Posiadanie kopii zapasowej zabezpieczy Twoje dane nie tylko przed awarią sprzętu, ale także przed atakiem szkodliwego oprogramowania ransomware, które szyfruje dane dla okupu.
  5. Nigdy nie odkładaj aktualizacji systemu operacyjnego i zainstalowanych aplikacji na później. Publikując uaktualnienia, producenci oprogramowania nie tyko usprawniają ich działanie lub dodają nowe funkcje, ale także usuwają krytyczne błędy w zabezpieczeniach, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców do zainfekowania komputera.
  6. Zainstaluj na swoich urządzeniach dobre rozwiązanie bezpieczeństwa. Wybierając konkretny produkt kieruj się przede wszystkim jakością ochrony, wspierając się niezależnymi testami takich organizacji jak AV-TEST, AV-Comparatives czy polski AVLab.pl. Serwisy te regularnie publikują rozbudowane testy produktów bezpieczeństwa, co pozwala wyrobić sobie opinię na temat poszczególnych dostawców ochrony.

Życzymy wszystkim zdrowia, owocnej pracy i do szybkiego zobaczenia w szkole.:)

Skip to content