Sukcesy naszych uczennic w XXXVII Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym: „Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i dzieło”.

Człowiek potrzebuje oderwać się od świata i rzeczywistości;
bo przylgnąwszy do nich skrzywi się i skarleje;
nauka podnosi go i oswobadza, daje mu cel zewnątrz pospolitych celów,
wyższy, inny i niepodlegający zmianom.

Pamiętnik nieznajomego J. I. Kraszewski

21 marca 2017 r. w Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie odbył się finał XXXVII Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i dzieło”.

Pierwszy Dzień Wiosny okazał się szczęśliwy dla reprezentantek naszej szkoły. Natalia Miklewska z klasy II A zajęła pierwsze miejsce, a Julia Czarnacka była trzecia. Uczennice do konkursu przygotowywał nauczyciel języka polskiego – pan Krzysztof Wroński.

Finaliści w ciągu godziny musieli odpowiedzieć pisemnie na 33 trudne pytania. 28 z nich dotyczyło życia i twórczości autora „Starej baśni”, natomiast pozostałe związane były z książką pt.: Kartki z podróży 1858 – 1864.Dzieło to okazało się prawdziwym wyzwaniem dla młodych czytelniczek.

Osią utworu, wokół której zgrupowane są opisy i refleksje jest pierwsza podróż Kraszewskiego na Zachód. Trwała od maja do października 1858 r., jej marszruta wiodła od Żytomierza przez Warszawę, Kraków i Wiedeń do Włoch aż po Neapol. W drodze powrotnej pisarz zwiedził pobieżnie Francję, jadąc z Marsylii do Paryża, czas dłuższy spędził w Paryżu, wreszcie przez Belgię i Niemcy wrócił do kraju.

Forma obszernych zapisów (ponad 1000 stron zgrupowanych w dwóch tomach) nie jest jednorodna gatunkowo: ma cechy dokumentu, reportażu, eseju o sztuce, anegdoty, artykułu. Dzieło Kraszewskiego chwilami przypomina przewodnik turystyczny i dziennik podróży. Z zapisków wyłania się również interesujący wizerunek samego autora i jego systemu wartości.

Magia Kraszewskiego oraz niezwykle ciepła atmosfera z jaką zostaliśmy przyjęci w Muzeum, sprawiają, że zawsze będziemy tam wracać.