Poniedziałkowe popołudnie upłynęło w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Parczewie pod znakiem czwartej już Gali Filmowej „Krzysztofy”, która była przeglądem filmów uczniowskich. W pokazie konkursowym wzięło udział pięć projektów

CopyofFilmFestivalFlyerTemplate

Tradycyjnie Galę Filmową organizują klasy medialne, wraz z nauczycielem języka polskiego i edukacji filmowej – Panem Krzysztofem Wrońskim. W tym roku swoimi talentami mogli pochwalić się uczniowie klasy III A. Tematem i jednocześnie motywem przewodnim tegorocznych produkcji były legendy Znad Piwonii i Konotopy zebrane niegdyś przez Apolinarego Nosalskiego. Filmy realizowane przez uczniów były więc swoistym ukłonem w stronę naszej Małej Ojczyzny. Gala „Krzysztofy 2017” odbyła się pod hasłem: Legendy kamerą malowane. Uczniowie klasy IIIA wybierali dowolną legendę, na jej podstawie tworzyli scenariusz, a następnie kręcili film.

Istotną kwestią filmowego przedsięwzięcia jest jego wszechstronność i różnorodność. Podczas realizacji młodzież wcielała się w rolę producentów, scenarzystów, reżyserów, aktorów, charakteryzatorów, kostiumologów oraz montażystów. Celem konkursu było wyłonienie najbardziej oryginalnego, nowatorskiego filmu będącego przetworzeniem legend Parczewa i okolic. Ponadto zachęcenie uczestników do aktywności twórczej oraz próby własnej interpretacji tekstu literackiego.

W ramach Gali pokazano pięć produkcji: Jelonek, Okrutna pani, Pokutujące dusze, Przebudzenie umarłej, Że się nogami nakryjesz. W role jurorów wcielili się sami uczniowie, po jednym przedstawicielu każdej z ekip filmowych. Honorowym członkiem jury została Pani Dyrektor Beata Tryniecka.

Poziom zaprezentowanych filmów był bardzo wysoki, dlatego jury miało problem z wyróżnieniem najlepszego dzieła. Najważniejsza nagroda wraz ze statuetką („Złotym Krzysztofem”) powędrowała więc do dwóch grup młodzieży. Nagrodzone zostały filmy, które otrzymały taką samą ilość głosów: Okrutna pani i Pokutujące dusze. Ogólnie, „Złote Krzysztofy” przyznano, aż w piętnastu kategoriach (listę nagrodzonych publikujemy poniżej).

Odbierając nagrody uczniowie mieli okazję podziękować sobie za współpracę, nierzadko przywołując historie związane z powstawaniem filmów. Najważniejszym jest, że tego typu twórcza aktywność spotyka się z entuzjazmem ze strony młodych ludzi, co dobrze wróży na przyszłość. Już teraz widać, że młodzi twórcy potrafią wyciągać wnioski i poziom produkcji z roku na rok jest coraz wyższy.

Należy nadmienić, że wcześniejsze inicjatywy miały także charakter innowacyjny i dotyczyły dzieł malarskich (Obrazy kamerą malowane) oraz poezji (Poezja w kadrze).

Wyniki IV Gali Filmowej „Krzysztofy 2017” pod hasłem Legendy kamerą malowane:

L.p.

Tytuł filmu

Osoby nagrodzone

1.

Najlepszy film

Okrutna pani

Aleksandra Dębowczyk, Karolina Kaszlikowska, Agnieszka Polakowska, Anna Pasek, Weronika Chwalczuk, Małgorzata Suchorab, Magdalena Dąbrowska

Pokutujące dusze

Aneta Aleksandrowicz, Karolina Naumiuk, Anna Kamola, Oliwia Kaczmarska, Julita Trościańczyk

2.

Pierwszoplanowa rola męska