15 grudnia 2016r. 44 uczniów klas pierwszych I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Parczewie pod opieką nauczycieli: Grażyny Czech, Moniki Szwed i Krzysztofa Wrońskiego wzięło udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy.

Zwiedzanie stolicy zaczęto od wizyty na Zamku Królewskim w Warszawie – Muzeum, Rezydencji Królów i Rzeczypospolitej. Uczestnicy wycieczki podzieleni na dwie grupy zostali poprowadzeni przez przewodniczki Trasą Zamkową, obejrzeli wystawę „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie”, Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Bibliotekę Królewską, Apartament Wielki i Królewski, Galerię Czterech Pór Roku, Sale Sejmowe, Pokoje Królewiczowskie z obrazami Jana Matejki i Galerię Lanckorońskich z obrazami Rembrandta.

Po lekcji historii uczestnicy wycieczki udali się do Sejmu RP. Po kontroli pirotechnicznej przy użyciu specjalistycznych urządzeń technicznych dokonanej przez funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu i strażnika Straży Marszałkowskiej, pracownica Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu w sali Wszechnicy Sejmowej zaprezentowała skrócony wykład dotyczący historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu, po czym z galerii Sali Posiedzeń Sejmu można było obserwować obrady Sejmu RP.

Ostatnim punktem programu była wizyta w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych mieszczącej się w Centrum Giełdowym przy ul. Książęcej 4 w Warszawie. Zorganizowana grupa szkolna pod opieką pracownicy GPW zapoznała się z prezentacją na temat giełdy, poznała fakty i zdarzenia z życia giełdy, obejrzała figurę giełdowego byka i Salę Notowań, gdzie znajduje się charakterystyczny dzwon giełdowy. Na koniec wizyty został zaprezentowany film dotyczący wybranych form inwestowania, związanego z tym ryzyka i przewidywanych zysków, wyprodukowany na podstawie scenariusza przygotowanego przez młodzież licealną.