Kontakt do administratorów: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


poczytajmyCzytanie dzieciom dla przyjemności – ta wydawałoby się zwykła czynność ma niezwykłą moc, gdyż zaspokaja potrzebę miłości i uwagi dziecka, wspiera jego wszechstronny rozwój, a przy tym daje wielką radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Głośne czytanie jest przyjemne i inspirujące także dla czytającego, a szczególnie wtedy, gdy jest świadomy jak duży wpływ ma ono na wychowanie dziecka do samodzielnego, dobrego i szczęśliwego życia.

Młodzież naszego liceum, wiedząc jak ważne jest zaszczepienie już od najmłodszych lat miłości do książek i pasji czytania u dzieci, angażuje się do czytania przedszkolakom. Od czterech lat uczniowie klas humanistycznych chętnie włączają się w realizację programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Poczytajmy”. W tym roku, tak jak w ubiegłym, czytamy dzieciom z przedszkola „Pod Krasnalem”, a w wolontariat czytelniczy zaangażowali się uczniowie klasy I a:

Weronika Mierz,

Marzena Mikitiuk,

Karolina Kozak,

Paweł Pawlik,

Mariola Czerniawska,

Anna Ostapiuk,

Magda Gogół,

Olga Górecka.

Istotą programu jest przygotowanie regularnych spotkań czytelniczych dla przedszkolaków, w czasie których czytane są książki, uczestnicy razem się bawią, rysują, tańczą i śpiewają.

Wybierając książki do czytania zwracamy uwagę na to, aby były one ciekawe dla dzieci, dostosowane do ich wieku, zawierały humor, ale też mówiły o ważnych wartościach. Dużą wagę przykładamy do tego, aby jak najlepiej przeczytać dany tekst i zaciekawić nim małych słuchaczy. Uczniowie starają się modulować głos zależnie od postaci, używają mimiki, gestów, zmieniają ton i barwę głosu, czytają głośno i wyraźnie, przyjaznym tonem. Angażujemy dzieci w prowadzone zajęcia poprzez rozmowy o czytanych książkach oraz organizowanie ciekawych zabaw rozwijających różne sprawności.

Cieszymy się, że nasze comiesięczne spotkania poczytajkowe przebiegają w miłej, radosnej atmosferze. Dzieci szybko zaprzyjaźniają się z nami, prowadzimy z nimi ciekawe rozmowy, maluchy chętnie biorą udział w zabawach i jak mówią opiekunowie, z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania.

Naszym uczniom także te spotkania przynoszą wiele radości, dają możliwość nawiązania przyjacielskich kontaktów z dziećmi, rozwijają wyobraźnię i kreatywność, budują poczucie własnej wartości, pomagają w przezwyciężaniu nieśmiałości i zdobywaniu doświadczenia w pracy na rzecz innych. Świadczą o tym wypowiedzi uczestniczek programu:

Ania - „Przed spotkaniem z przedszkolakami byłam trochę zestresowana. Nigdy wcześniej nie miałam okazji spędzać czasu z tak dużą grupą dzieci. Jednak gdy ujrzałam radosne twarze dzieci, to pozytywne emocje zastąpiły niepewność. Spotkanie z dziećmi było fantastycznym doświadczeniem, a mile spędzony czas pozostanie na długo w mojej pamięci”

Karolina - „Po naszej wizycie w przedszkolu poczułam ogromną radość, że mogłam swój wolny czas spędzić w gronie przesympatycznych maluchów. Często myślimy, że małe dzieci niewiele wiedzą i rozumieją, a jest wręcz przeciwnie, gdyż one bardzo mądrze wypowiadają się na różne tematy i my możemy się od nich także wiele nauczyć. Dzieci, które poznaliśmy, z którymi się bawiliśmy, są niesamowite. Bardzo je pokochaliśmy i chcemy się z nimi znowu spotykać. Cieszę się, że mamy możliwość odwiedzania tych dzieciaków i czytania im oraz mam nadzieję, że one też z radością czekają na nasze odwiedziny.”

W tym roku przygotowaliśmy już dwa spotkania, w czasie których czytaliśmy opowiadania z książki Wojciecha Widłaka „Pan Kuleczka”. Poniżej fotorelacja z ich przebiegu.

 

Kalendarz

Warto zajrzeć

men logo

logo cke

oke logo

bip logo

Kontakt

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA
ul. Mickiewicza 5
21-200 Parczew
NIP: 539-104-73-03
tel. 83-355-15-77
fax. 83-354-35-85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wiarygodna szkoła

baner350x350 ws

Szkoła Dialogu

sz dial

Zmiany w planie

zmiany

Odwiedź nas!

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.