10 listopada 2016 roku w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczysta konferencja historyczna pod hasłem ,,Odrodzenie i budowa niepodległej Rzeczypospolitej” . Uczestniczyli w niej   uczniowie naszego Liceum oraz innych szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa.

,,Polska to zaszczyt i honor”- tymi słowami rozpoczynając konferencję historyczną, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk zwrócił się do kombatantów, osób, które odbierały akty nadania obywatelstwa Rzeczpospolitej Polskiej i odznaczenia państwowe oraz licznie zgromadzonej młodzieży. Podczas uroczystości wicewojewoda wręczył 27 osobom, mieszkającym na terenie województwa lubelskiego, akty nadania polskiego obywatelstwa. W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, wicewojewoda odznaczył 40 zasłużonych osób . W dalszej części uroczystości prof. Tomasz Panfil, prof. Mieczysław Ryba i dr Ilona Skibińska-Fabrowska wygłosili wykłady na temat walki o niepodległość i budowy silnego państwa polskiego.

Na zakończenie odbył się quiz historyczny, podczas którego młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego mogła sprawdzić swoją wiedzę na temat II Rzeczypospolitej. Nasze LO reprezentowali uczniowie z klasy I A pod kierunkiem pani prof. Barbary Nowickiej, byli to: Karolina Kopińska, Marzena Mikitiuk i Paweł Pawlik. W trzyosobowym zespole rozwiązywaliśmy 20 zadań, na każde z nich przeznaczono 20 sekund. Większość zespołów stanowili maturzyści. My wywalczyliśmy 13 miejsce , na 64 szkół biorących udział w konkursie.

Za udział w konkursie nasza szkoła otrzymała pisemne podziękowanie. Oprócz tego każdy uczestnik otrzymał imienne, indywidualne podziękowanie za udział w konkursie i znajomości wiedzy o historii Polski.

M.Mikitiuk